English Türkçe için tıklayın

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Graduate Programs

MASTER OF SCIENCE PROGRAM

The M.S. Program in Electrical and Electronic Engineering comprises a minimum of 24 credits of course work and a thesis. The total number of credits is composed of at least 12 credits of option courses, and 12 credits of elective courses. Option courses are chosen, with the approval of the student's advisor, from among the courses related to one of the following three options: Electronics, Control Systems and Communications.

Elective courses may be chosen from among the graduate courses offered in Electrical and Electronic Engineering and from the courses offered by the Institute for Graduate Studies in Science and Engineering, subject to the approval of the student's advisor.
 

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY PROGRAM


The Ph.D. Program in Electrical and Electronic Engineering is composed of a minimum number of 24 credits of course work, chosen under the supervision of an advisor from among the option courses in Electrical and Electronic Engineering and from the courses offered by the Institute, and a dissertation carried out according to the regulations of the Institute.

 

 

MASTER OF SCIENCE PROGRAM IN MECHATRONICS

 

The Graduate Program in Mechatronics provides an in-depth knowledge in the fundamentals, design, analysis and operation of mechatronic systems. The student body that the program aims at consists of the graduates of Engineering and Physics programs and graduates of Mechatronics, Electrical, Electronics and Mechanical Education Departments of Faculty of Technical Education, who are currently employed in the automation-control industry or have a personal interest in the field and wish to apply for professional positions in industry. Courses take place between 19:00-21:50 on weekdays and between 10:00-12:50 and 14:00-16:50 on Saturdays.

 

For the completion of the program, the students will be required to take 30 credits of coursework. Students can finish the program in either 3 or 4 semesters by taking 4 core module, 6 elective module courses and one project course. At least one elective course from each course pool (Mechanical Systems, Electronics/Control and Industrial Informatics Course pools) has to be taken. For detailed information on the program, please visit

http://www.mechaprog.boun.edu.tr


 FINANCIAL SUPPORT OPPORTUNITIES


All graduate students are encouraged to participate in funded research projects where they are supported as full-time research assistants. Additionally, 21 graduate students are employed as full-time teaching and research assistants (Arastirma Gorevlisi kadrosu). In particular, all PhD candidates are either supported as research assistants in research projects, or employed as full-time teaching and research assistants (Arastirma Gorevlisi kadrosu). Research projects are funded by TUBITAK, TUBA, BAP, EU Framework Programmes and industry. The applicants are advised to contact faculty and/or visit the research labs' web pages to check the currently active projects and open positions.

 

In addition to the funding opportunities provided by the department, applicants can also consider applying for TUBITAK scholarships. These scholarships provide monthly stipends to support students throughout their graduate studies. Turkish applicants can apply to the TUBITAK 2211 program, whereas international students are eligible for the TUBITAK 2215 program

 

Recent PhD Dissertations

 

GRADUATE LEVEL SPECIALIZATION OPTIONS

 

 

Graduate Housing

Currently Boğaziçi University provides on campus housing to approximately 350 graduate students.
 
Accommodation in apartment units is available in both the 4th Northern Dorm and in the Superdorm

These are small apartment units with 2 or more bedrooms, a small kitchen, bathroom and toilet.  Each unit is equipped with internet and telephone connection, beds, closets, chairs, bookshelves and refrigerators; hot water is available in bathrooms.  Rooms for couples exist as well.

The 4th  Northern Dorm is exclusively for graduate students. Superdorm, houses both undergraduate and graduate students. Exchange, Erasmus and Special students usually reside in Superdorm.

 

More information about on campus housing can be obtained from the Accommodation Office (in Turkish) web page.

 

 

Tamamlayanlar Ne Dediler?
 • Dr. Ceyhun Burak Akgül

  Bölümümüzün her bir öğrenciyi mesleğinde ustalaşmak, akademik anlamda gelişmek ve olgunlaşmak, bilimsel yayınlar üretmek, lisansüstü endüstride ya da akademide iyi bir iş sahibi olmak yönünde bekleneni fazlasıyla verdiğini düşünüyorum. Tez çalışması sırasında aldığım yapıcı, öğretici ve sürekli destekleyici danışmanlık, Boğaziçi EE’deki lisansüstü deneyimimin en göze çarpan yönleriydi. Boğaziçi EE’de açılan derslerin kalitesinin ve ders seçiminde tanınan özgürlüğün örnek gösterilecek türden olduğunu söyleyebilirim.


  Philips Research Europe, Hollanda

   

 • Dr. Helin Dutağacı

  BÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde doktora öğrencisi ve araştırma görevlisi olarak geçirdiğim yıllara paha biçilebileceğini sanmıyorum. Etik ilkelere bağlı, problem çözme ve proje yürütme yetisine sahip, bağımsız araştırma yapabilecek ve akademisyenler yetiştirmeye kendilerini adamış hocalarıma, bana verdikleri profesyonel yetiler için minnettarım. Hocalarım, öğrencilerini başarılı kariyerlere hazırlamayı kendilerine görev bildiler, bizleri kendi meslektaşları, dostları gibi görüp desteklediler.


  Araştırmacı,  National Institute of Standards and Technology, ABD
   

 • Doç. Dr. Aykut Hocanın 

  Aykut HocanınBoğaziçi Üniversitesi, EE Bölümü doktora programında bulunduğum süre içerisinde çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldum. Araştırma olanaklarından yararlanarak başarılı öğrenci arkadaşlarla beraber eğitim görmüş olmak akademik gelişimime katkıda bulunmuştur. 


  Mezun olduktan sonra kendi ülkem olan KKTC’ye döndüm ve Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmaya başladım ve 2007 yılından beridir de aynı bölümün başkanlığını yürütmekteyim.


  Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
   

 • Dr. Selçuk Talay

  Bölümümüzün lisansüstü programı uluslararası düzeyde olup araştırmalar dünya standartları ile atbaşı gitmekte; lisansüstü mezunlarımız dünyanın herhangi bir yerinde cazip iş imkânları bulabilmektedir. Hocalarımız, öğrencilerinin usta-çırak ilişkisine benzer bir çerçeve içinde akademik hayatta başarılı olmalarını sağlayacak, iletişim, özgüven, liderlik ve yaratıcılık gibi kişisel özelliklerini de geliştirmelerinde yardımcı olmaktadır.


  University of Pavia, Electronic Department, İtalya

   

 • Dr. Tolga Kurt

  Tolga KurtBoğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünden aldığım lisans ve master derecelerinin telekom alanındaki bilgilerimin derinleşmesini sağladı ve hem doktora çalışmalarımda, hem de endüstride bana çok büyük kolaylık sağladı. Bunun meyvelerini, sonraki yıllarda bu konular daha geniş bir telekomünikasyon kitlesi arasında popüler hale gelince topladım. Boğaziçi’ndeki yüksek lisans programlarını, hem kuvvetli bir bilimsel temel vermesi hem de geleceğe yönelik parlayan alanları işaret etmesi açısından kuvvetle tavsiye ederim.


  PlusOneMinusOne Yönetim Kurulu Başkanı
   

   

 • Dr. Barış Özgül

  Yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlamış bir mezun olarak iletişim ve sinyal işleme alanında edindiğim bilgi birikimi ve tecrübenin gerek akademik gerekse endüstriyel araştırma anlamında birçok fayda sağladığını belirtmek isterim. Öğretim üyelerine, bilimsel katkılarının yanı sıra, araştırma bursları ve yeni laboratuar imkânlarının sağlanmasında üstlendikleri aktif rol için teşekkür ederim.


  Postdoctoral Research Fellow, Trinity College Dublin, İrlanda

   

 • Dr.Ahmet BAŞTUĞ

   

  Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümündeki Yüksek Lisans öğrenimimin ardından Fransa, Amerika ve Türkiye'de hizmet verdiğim firmalarda üçüncü kuşak mobil aygıtlar, video işaret işleme,  3B televizyon gibi farklı teknolojilerde çalıştım ve 30 civarında uluslararası patent başvurum oldu. Geriye dönük bir değerlendirme yaptığımda, gerek bugüne değin sürdürdüğüm başarı çizgisini, gerek yaptıklarımdan her daim zevk almamı, öğrenme ve başarma arzumu ve azmimi, özgüvenimi büyük ölçekte Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'nde yüksek lisans eğitimimde aldığıma inanıyorum.  Bunda, BUEE’deki eğitimim boyunca oluşturulan altyapının, berrak, bilimsel bakış açılarının, barışık, sevecen kadronun birinci dereceden etkili olduğunu düşünüyorum.   

 • Nedret ÖZAY

  Boğaziçi Üniversitesi yüksek lisans programı kapsamında alanımla ilgili birçok ders alma, hocalarımın kılavuzluğu ışığında çalışma fırsatı buldum. 9 Eylül Üniversitesi temellerim üzerine gerek mühendislik disiplini anlayışım gelişti, gerek bilimsel bakış açısı kazandım. Kariyer hedeflerim öncelikle büyük ölçekli yazılım projelerinin içinde yer alarak bu alanda deneyim kazanmak ve daha sonra kazandığım bu deneyimin de yardımıyla
  en son teknolojik gelişmelere paralel yenilikçi projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktı. Yüksek lisans eğitimi sırasında kazandığım becerilerin iş hayatında da iş yapış şekline doğrudan etkisi olduğu düşüncesindeyim. 
   

  Yazılım Geliştirme Uzmanı
  KaTron Savunma, Uzay ve Simülasyon Teknolojileri A.Ş.

 • Barış Coşkun

  Elektrik ve Elektronik Mühendisliği çocukluğumdan beri girmek istediğim bölümdü. Üniversite sınavı zamanı geldiğinde, bu hayalimi en iyi şekilde Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirebileceğime karar verdim. Bölüme başladığım günden sonra neredeyse 15 yıl geçmesine rağmen, işimi halen aynı istek ve heyecanla yapıyor olmam, ne kadar doğru bir karar verdiğimin en büyük kanıtıdır.Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eğitimim sırasında sadece yüksek kalitede teknik altyapı değil, aynı zamanda hocalarım ve arkadaşlarım sayesinde, hayallerimin peşinden koşmamı sağlayan yetenek, tecrübe ve en önemlisi cesaret kazandım. Halen  Polytechnic Institute of New York University'de doktoramı tamamlayıp, AT&T Security Research Center'da araştırmacı olarak çalışırken, BUEE’nin bana kazandırdıklarına her gün defalarca kez başvuruyorum.

  AT&T Security Research Center
   

 • Fulya Kunter

  Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünden aldığım yüksek-lisans ve doktora dereceleri ile birlikte, alanımda ve ilerlemek istediğim doğrultuda, alabileceğim en iyi dersleri çok değerli hocalarımdan aldığım için kendimi çok şanslı görüyorum. İleriki mesleki hayatımı, gerek akademik gerekse endüstride devam ettireyim, biliyorumki şimdiye kadar kazandığım faydalar artarak devam edecektir. 
   

 

Boğaziçi Üniversitesi - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

34342 - Bebek / İSTANBUL

Tel: +90 212 359 64 14
Fax: +90 212 287 24 65

 

 

 

 

 

 

Copyright 2009 by Bogazici University EE Dept.    |   Privacy Statement   |   Terms Of Use     |     Login